Začíname s fotovoltikou v domácnosti

Existuje niekoľko typov solárnych panelov. Ich účinnosť závisí aj od umiestnenia, klimatických podmienok, orientácie, ale aj kvality montáže a starostlivosti (fotovoltika nie je “večná”, teda aspoň zatiaľ). Solárny panel sa skladá z menších článkov

Monokryštalické solárne panely majú zvyčajne vyššiu účinnosť a dlhšiu životnosť ako polykryštálové panely, ale sú zvyčajne drahšie. Pre modernú domácnosť sú považované za najmodernejšie riešenie.

Polykryštalické panely sú menej účinné ako monokryštálové, ale sú zvyčajne lacnejšie a majú lepšiu výkonovú stabilitu. Často sa montujú na veľkoplošné solárne elektrárne, kde je rozhodujúca dostupnosť a stabilita.

Tenké vrstvové solárne panely (filmové) súmenej nákladné a ľahšie ako tradičné krystalické solárne panely. Majú tiež výhodu, že sú flexibilné a môžu byť umiestnené na rôznych povrchoch (polovodiče sa nanášajú napr. na amorfický kremík alebo kadmiový telurid).

Ako vybrať výrobcu?

Medzi najväčšími výrobcami fotovoltických panelov kraľujú čínske firmy  (pričom tá najväčščia Jinko momentálne produkuje toľko panelov, že by stačili pre ročnú potrebu USA), ale nájdeme tu aj juhokórejských, kanadských, nemeckých alebo francúzskych výrobcov. Na tomto trhu platí – neradiť sa s internetom, ale s reálnymi odborníkmi, ktorí s panelmi pracujú.

Pôvod a kvalita už nie vždy súvisia. Hovorí sa, že čínske panely sú lacné a nekvalitné, ale je to len vžitý predsudok. V portfóliu majú panely rôznych vlastností – záleží len na distribútoroch a zákazníkov, čo dokážu doviezť a nakúpiť. Nemecká fotovoltika Vitovolt je kvalitná, pretože drží krok s technológiami, ide o overeného výrobcu Viessmann a technika je dostupná aj u nás na Slovensku.

Aké sú náklady v bežnej domácnosti?

Hrubo zaokrúhlené – členovia klasického slovenského rodinného domu zaplatia jednorazovo za inštaláciu fotovoltickej sústavy 5 až 20 tisíc euro (táto suma môže byť ovplyvnená napr. štátnou dotáciou, ktorú je čoraz ťažšie získať, lebo záujem stúpa, ale vplyv má aj množstvo panelov apod.). V tej cene sú samotné panely, inventor (generátor), batéria (nie je povinná, ak ste pripojení do elektrickej siete), kabeláž a drobné príslušenstvo, monitorovacia a ovládacia elektronika a úchyty.

Každý kto s fotovoltikou začína si položí otázku: dokážu solárne panely úplne pokryť potreby našej domácnosti? Odpoveď znie: v prípade slnečného počasia áno. Ale vo väčšine prípadov musíte mať energiu zo siete, alebo zásobnú z batérií, pretože minimálne v noci slnko nesvieti. Domácnosť, ktorá chce byť energeticky úplne autonómna musí znášať isté nepohodlie a nemá určité množstvo energie zakaždým, keď sa jej zachce – väčšina domácností preto odoberá energiu klasicky z elektrární a v časoch prebytočnej produkcie “posiela” vlastnú energiu do siete, zaoberá sa prenosnými poplatkami, apod. ale to je už príbeh na ďalší článok.