Považská Bystrica – pohoria a vrchy

Unikátne výhľady, nádherné pohoria, vrchy, skaly a krásna príroda, to všetko a ešte oveľa viac spoznáte ak navštívite mesto Považská Bystrica. Považská Bystrica je okresné mesto v Trenčianskom kraji. Je obkolesená peknou prírodou, ktorú tvoria Strážovské vrchy, pohorie Javorníky, Súľovské skaly a známa Manínska tiesňava. Už samotný názov mesta Považská Bystrica napovedá, že mesto leží na Považí v blízkosti rieky Váh.

Povazska bystrica blog(Považská Bystrica)

Je priemyselným mestom. Kedysi v minulosti sa tu nachádzali známe Považské strojárne zamerané na výrobu valivých ložísk a tiež sa tu vyrábali aj motocykle značky Babeta, ktoré sa vyvážali do celého sveta. V súčasnosti v priestoroch bývalých strojární je množstvo súkromných firiem. Nielen strojárne a pekná príroda oslovia návštevníkov. Mesto je bohaté aj na kultúrne a historické pamiatky. Z tých, ktoré sa nachádzajú priamo v centre  Považskej Bystrice je významnou kultúrnou pamiatkou kostol sv. Juraja, kaplnka sv. Heleny na sídlisku Rozkvet aj krásna kaplnka zasvätená sv. Margite.

Návštevníci mesta Považská Bystrica by určite nemali obísť kaštieľ v neďalekom Orlovom. Nachádza sa len na skok od mesta a je aj jeho súčasťou. Vypína sa nad riekou Váha a tvorí ho poschodová budova s bohato zdobenými oknami a priľahlým parkom. Súčasťou parku bola aj kaplnka zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému. Kaštieľ prešiel viacerými úpravami, v súčasnosti však stále nie je verejnosti k dispozícií z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie. Na svoje si prídu aj milovníci hradov a zámkov.

Kaštiel v Orlovom(Kaštiel v Orlovom)

Tí si môžu pozrieť zrúcaniny Považského hradu, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od mesta. Pod hradom sa nachádza kaštieľ známy pod názvom Burg . Veľmi dobrou správou je, že je krásne prestavaný a v súčasnosti už aj prístupný verejnosti na rôzne spoločenské účely. Nadšenci kníh by určite nemali prehliadnuť mestskú knižnicu, ktorá patrila v minulosti medzi tie najväčšie v celom Považskom Bystrickom regióne. Ak sa rozhodnete navštíviť toto mesto, ubytovať sa môžete v jednom z hotelov či príjemných penziónov, ktorých personál vám určite poradí množstvo tajných zákutí Považskej Bystrice a jej okolia.

Považský hrad(Považský hrad)