Malé kúpeľné mesto Dudince

Banskobystrickom kraji sa nachádza druhé najmenšie mesto Dudince. Prvá písomná zbierka o tomto meste pochádza už z roku 1284 a spája sa s existenciou rímskych kúpeľov, ktorých voda sa o pár rokov neskôr využívala aj na rôzne hospodárske účely. Kúpele v Dudinciach vo svojich dielach opisovali mnohí spisovatelia.

Prvý ich však spomenul Wernher v svojom diele Správa o podivuhodných vodách Uhorska. Vlastníkom kúpeľov bola rodina Koháryovcov. Táto šľachtická rodina však využívala kúpele len na ambulantnú liečbu a tak rozvoj kúpeľov veľmi nenapredoval. Až v roku 1951 začalo rozsiahle budovanie kúpeľného centra a to postavením prvého kúpeľného domu s vaňovými oddeleniami. Vďaka tomu onedlho Dudince dostali štatút kúpeľného mesta. V súčasnosti kúpele tvoria jeden veľký komplex, ktorý je zložený z liečebného domu Smaragd a Rubín, ktorý ponúka nie len ubytovanie, ale aj liečebné procedúry pod jednou strechou. Kúpele disponujú vzácnou mineralizovanou vodou, ktorá je známa aj v zahraničí.

Cesta za krásou zdravím

Z liečivých procedúr tu môžu hostia vyskúšať balneoterapiu, ktorá slúži najmä na liečbu pohybového ústrojenstva po úrazoch a operáciách. Často je spojená aj s hydrokineziterapiou. Obľúbená je aj Mechanoteraptia, ktorá zahŕňa vodoliečbu a masáže. Klasickú masáž, reflexnú masáž, masáž pod vodou, ale aj vírivý kúpeľ a škótske striky. Na ochorenia nervového systému, horúčky alebo graviditu sú vhodné parafínové a rašelinové zábaly.

dudince

Neďaleko kúpeľného komplexu sa nachádza letné termálne kúpalisko Dudinka, ktoré svoje pomenovanie dostalo po krásnej víle, ktorá premenila minerálnu vodu na liečivú. Svojim návštevníkom ponúka štyri bazény, rekreačný bazén, bazén s vodnými atrakciami, detský bazén, ale aj minerálny bazén s dudinskou liečivou vodou. O kvalitu prostredia sa starajú profesionálne odvlhčovače.

V blízkosti kúpaliska a kúpeľov sa nachádza aj športové centrum súčasťou ktorého je aj požičovňa bicyklov, bowling, stolný tenis a iné. Na dokonalé uvoľnenie celého tela slúži Thai Relax centrum s vynikajúcimi therapeutkami z Thajska, s rôznymi typmi masáži a krásnym ázijským dizajnom a príjemnou vôňou viacerých esenciálnych olejčekov. Doprajte si chvíľku pre seba a svojich najbližších v krásnom kúpeľnom komplexe v Dudinciach.